Prof. Zeliha Berksoy

1946 yılında İstanbul’ da doğmuştur. 1965 yılında Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü Yüksek Devresini birinci olarak bitirmiştir. 1967 yılında Berlin Devlet Tiyatrosu olan Schiller Tiyatrosu’nda reji asistanı olarak çalışmıştır. Bertolt Brecht’ in tiyatrosu olan , dünyaca ünlü Berliner Ensemble Tiyatrosu’nda asistan öğrenci olarak ihtisasına devam etmiştir.

Zeliha Berksoy, 42 yıllık tiyatro oyunculuğu süresince, dünya tiyatro edebiyatının yerli-yabancı, belli başlı oyun yazarlarının önemli eserlerinde başroller oynamıştır. Oynadığı projelerle, uluslararası birçok festivale katılmıştır ve birçok ödülü bulunmaktadır. Halen tiyatro hayatına devam etmektedir.

Rol aldığı oyun ve müzikallerden bazıları şunlardır: ‘Asiye Nasıl Kurtulur?’,’Lola Blau’, ‘ Tarantababu’ya Mektuplar’, ‘Jokont ve Si-Ya-U’, ‘Brecht Kabare / Ben Bertolt Brecht’ , ‘ Kafkas Tebeşir Dairesi’ ‘ Kahraman Bakkal Süpermarkete Karşı’ ‘ Anna’ nın Yedi Ölümcül Günahı’ , ‘ Keşanlı Ali Destanı’ , ‘ Sophokles’ in Antigonesi’ (Robert Strua yönetmenliğinde), ‘ Matmazel Julie’, ‘ Yosma’,’ Marlene’, ‘Nazım’a Armağan’,’Yaşasın Savaş’ .

1974 yılında eğitmenlik hayatına İstanbul Devlet Konservatuarı Opera Bölümü Sahne hocası olarak başlamıştır. 1978 yılında konservatuar tiyatro bölümünün kurulmasında görev almıştır.

1978 yılında kurmuş olduğu Mimar Sinan Devlet Konservatuarı Sahne Sanatları Bölümünü’nde, halen Sahne Sanatları ve Tiyatro Ana Sanat Dalı Başkanlığı görevini sürdürmektedir.

1990 yılında ülkemizin üçüncü ödenekli tiyatrosu olan Bakırköy Belediye Tiyatrosu’nu kurmuş, 5 yıl Genel Sanat Yönetmeni olarak görev almıştır. Bu başarısından ötürü ‘Eleştirmenler Birliği Ödülü’ nü almıştır.

1996 yılında Semiha Berksoy’ un yakın sanat dostu Mengü Ertel ve Onat Kutlar’ ın önerileri ve diğer yakın sanat dostlarının yardımlarıyla Semiha Berksoy Opera Vakfı’ nın kurmuştur. Halen vakfın başkanlığını yürütmektedir.

2005 yılında Beşiktaş Belediyesi’ nin daveti üzerine Beşiktaş Kültür Sanat Platformunun başkanlığına devam etmektedir.