Yaratıcı Drama

Yaratıcı drama; bir gruptaki çocukların yaşama deneyimlerinden yola çıkarak, bir amacın, düşüncenin, doğaçlama, rol oynama (rol alma) gibi tekniklerden yararlanarak canlandırılmasıdır.

Bu canlandırma süreçleri deneyimli bir lider/ eğitmen eşliğinde yürütülürken kendiliğindenliğe (spontaniteye), şimdi ve burada ilkesine, -mış gibi yapmaya dayalıdır ve yaratıcı drama, oyunun genel özelliklerinden doğrudan yararlanır.

Yaratıcı dramanın çocuklarda geliştirdiği özellikler;

• Yaratıcılık ve estetik gelişimi sağlama

• Eleştirel düşünme yeteneği geliştirme

• Sosyal gelişim ve birlikte çalışma becerisi geliştirme

• İletişim becerileri geliştirme

• Moral değerleri geliştirme

• Kendini tanıma

• Problem çözme becerilerini geliştirme

• Dil becerilerini geliştirme

• Sanat anlayışı ve ruhunu kazandırmak

• Hayal gücünü geliştirme

• Dinleme becerilerini geliştirme

• Olayları değerlendirme yeteneği kazandırma

• İnsanların diğer insanlar, durumlar ve doğal olaylar hakkındaki gözlemlerini geliştirmek

Yaratıcı Drama Temel Çalışmalar (12 Hafta)

Yaratıcı Dramayla tanışıyoruz; aslında kendimizle tanışıyoruz!

Bu atölyeler, yaratıcı drama yöntemiyle, tanıma-tanışma-uyum-güven çalışmaları içerir. Çocuklar, oyunlar aracılığıyla kendilerini fark edecek; tanıyacak ve diğer arkadaşlarına tanıtmaya başlayacaklar. Çevrelerini de fark ederek; kendileri, birbirleri ve çevreleri ile uyum içinde iletişim kurmaya dair doğaçlama canlandırmalar yapacaklar.

Yaratıcı Drama Yöntemiyle Edebiyat ve Müzik  (12 Hafta)

Edebiyat ve müzik dünyasında doğaçlamalar yapıyoruz!

Bu atölye çalışmalarında edebiyat ve müzik sanatlarına yaratıcı drama yöntemiyle yaklaşacağız. Masal ve hikaye türlerini canlandırmalar, doğaçlamalar aracılığıyla inceleyeceğiz ve onları yaratıcı fikirlerimizle geliştireceğiz. Aynı şekilde şarkıların hikayelerine yol alacağız ve bedenimizdeki ritimleri keşfedip kendi şarkılarımızı oluşturmaya çalışacağız.

Yaratıcı Drama Yöntemiyle Resim ve Sinema (12 Hafta)

Yaratıcı eserler dünyasına yolculuğa çıkıyoruz!

Yaratıcı drama yöntemiyle ressamların dünyasını inceleyeceğiz. Hayat hikayeleri ve resimleri arasındaki bağlantılara bakıp eserlerini kendi düşüncelerimizle yeniden yorumlayacağız. Resimler arasında yeni hikayeler kurup canlandıracağız. Ayrıca bazı kısa filmler ya da film parçalarıyla yeni kurgular oluşturacak ve onlar üzerine doğaçlamalar yapacağız. Belki de kendimize ait yepyeni bir senaryo yazacağız.

Yaratıcı drama eğitiminde hedef sonuç değil süreçtir. Bu süreçlerde çocuklar kendilerini iletişim, ifade, ekip çalışması, sorumluluk alma, empati kurabilme ve yaratıcılık gibi alanlarda geliştireceklerdir.

Her üç aylık program sonunda çocuklar hakkında kısa gelişim tablosu paylaşılacaktır. Ayrıca, grup dinamiğine bağlı olarak her üç programın sonunda küçük gösteriler/sunumlar yapılacaktır;

 • Yaratıcı Drama Temel Çalışmalar: Veli katılımlı drama oyunları oynanacak, bazı oyunları çocuklarımız büyüklerine oynatacaktır. Grup isteği ve uyumuna göre oyunlarımızdan çıkan küçük doğaçlamalar da sunulacaktır.
 • Yaratıcı Drama Yöntemiyle Edebiyat ve Müzik: Gönüllü ve istekli öğrencilerimiz hikaye anlatıcılığı sunumu yapacaklar ve minik bir masal canlandırması sunulacaktır.
 • Yaratıcı Drama Yöntemiyle Resim ve Sinema: Derslerimizde ürettiğimiz resim ve maketler sunulacaktır. Bu resimlerden, ürünlerden yola çıkarak yazdığımız senaryoların da canlandırma ya da anlatı tekniğiyle sunumu yapılacaktır.

Eğitim Derya Çelik tarafından verilecektir.

Yaratıcı Drama ders programımız üç ayrı plandan oluşmaktadır. Bu planların her biri 12 hafta sürelidir. Bir plan başladıktan üç hafta sonra yeni kayıt alımları durdurulur. Bundan sonra derse katılmak isteyen öğrencilerimiz gelecek 12 haftalık plana kaydedilir. Cumartesi günleri verilmektedir.

Yaş grupları;

4-6 yaş: 11:00-12:00

7-9 yaş: 12:00-13:00

10-12 yaş: 13:00-14:30

13-15 yaş: 14:30-16:00

(Gruplar en az 5, en fazla 12 kişi ile açılır. Katılım durumuna göre yaş grupları değişkenlik gösterebilir.)

Anahtar Kelimeler: yaratıcı drama, yaratıcı drama dersi, yaratıcı drama eğitimi, yaratıcı drama eğitimi fiyatı, yaratıcı drama eğitimi fiyatları, yaratıcı drama kursu, yaratıcı drama kursu fiyatı, yaratıcı drama kursu fiyatları, yaratıcı drama eğitimleri fiyatları, yaratıcı drama eğitimleri fiyatı, yaratıcı drama hakkında, yaratıcı drama nedir, yaratıcı drama dersini kimler alabilir, yaratıcı drama kursunu kimler alabilir

  Konservatuar, Piyano, Şan Dersi, Ses Tedavisi, Kurumsal Eğitimler, Keman Kursu, Gitar Kursu, Tiyatro Kursu, Diksiyon Dersi, Çocuk Drama, Bale Okulu, Etkili Konuşma, Güzel Sanatlar, Oyunculuk Kursu, tiyatro okulu, diksiyon, diksiyon dersleri, Piyano Dersi, Piyano Kursu, Şan Dersi, Şan Kursu, Pıyano Kursu, Pıyano Dersi, Yaratıcı Drama, Yaratıcı Drama Dersi, Yaratıcı Drama Kursu, San Dersi, San Dersı, San Kursu, Bale Kursu, Bale Dersi, Yaratici Drama, Yaratici Drama Kursu, Bale Dersı, Bale Okulu, Tıyatro Kursu, Tıyatro Dersi, Tiyatro Kursu, Tiyatro Dersi, Piyano Kursları, Piyano Dersleri, Piyano Kursu Fiyatları, Anadolu Yakası Piyano Kursu, Avrupa Yakası Piyano Kursu, Piyano Kursu Ücretleri, Şan Dersi Nedir, Şan Eğitimi Ne Kadar Sürer, Şan Dersi Fiyatları, Şan Kursu Fiyatı, Şan Dersi Avrupa Yakası, Yaratıcı Drama Kursu Fiyatları, Yaratıcı Drama Kursu Fiyatı, Yaratıcı Drama Dersi Fiyatları, Bale Okulu, Bale Dersleri, Bale Kursları, İstanbul’da Bale Kursu, Bale Kursu Fiyatları, Bale Kursu Fiyatı, Bale Dersi Fiyatları, Tiyatro Kursu Fiyatı, Tiyatro Kursu Fiyatları, Tiyatro Kursları, Tiyatro Dersleri, Konservatuara Hazırlık, Oyunculuk Eğitimi, Ses Terapisi, Gitar Kursu, Gitar Dersi, Oyunculuk Eğitimi, Diksiyon Kursu, Yaratıcı Drama, Bale, Güzel Konuşma, diksiyon eğitimi, diksiyon kursları, drama dersi, drama kursları, drama eğitimi, bale kursu, bale kurs, bale kursları, bale eğitimi, konuşma eğitimi, Konservatuara hazırlık, Konservatuara hazırlık kursları, piyano kursları, piyano dersleri, piyano kursu, piyano dersi, piyano eğitimi, özel piyano dersi, Şan eğitimi, Semiha Berksoy, Şan dersleri, Şan kursları, şan kursu, ses terapisi, ses nodül, Topluluk önünde konuşma, şirket eğitimleri, Keman dersi, Keman eğitimi, Keman kursları, keman dersleri, gitar dersi, gitar dersleri, gitar kursları, gitar eğitimi, istanbul gitar kursları

  ADRES

  Valikonağı Cad. Akçaabat Apartmanı No:27 Kat:1
  Nişantaşı / İSTANBUL

  TELEFON

  +90 212 219 46 77

  CEP

  +90 530 545 10 06

  E-POSTA

  info@semihaberksoyoperavakfi.org