SEMİHA BERKSOY OPERA VAKFI

Semiha Berksoy Opera Vakfı’nın kuruluş sohbetleri 1994 yılına uzanır. Semiha Berksoy’un yakın dost çevresi sanatçılar; ilerde Berksoy resim koleksiyonu, eşyalar, kostümler, mektuplar, belge ve yazıların nasıl korunacağı konusunda düşüncelerini dile getirdiler. Ve sonunda bir İKON sanat insanının, Opera Primadonnasının Opera tarihimize ışık tutan sanat yaşamının korunmaya alınması ve Dünya’da tanıtımına devam edilmesi için Berksoy Sanat Akademisi’nın kurulmasına karar verildi. Değerli Grafiker Mengü Ertel, değerli yazar, şair sinema üstadı Onat Kutlar, değerli edebiyatçı Ressam Semiha Berksoy’un resimlerinin ilk eleştiri yazılarını kaleme alan ve onu Tansık olarak nitelendiren Ferit Edgü. Önemli ressamımız Bedri Baykam, her an Semiha Berksoy’un yanında ona en hayran en içten en sevgili dostu olarak bu vakfa katılmıştır. Prof. Dikmen Gürün, Semiha Berksoy’un kadim değerli dostu yakın arkadaşı ve elbet değerli büyük oyuncu ve yönetmen Genco Erkal…

Değeri dünya çapında Bilim insanı Prof. İlber Ortaylı 1964 yılından bu yana Semiha Berksoy’un ve Eşi Ercüment Siyavuşoğlu’nun hayran olduğu sevgili yakın dostu ilerde anlatılacak ve daha niceleri… Nejla Fertan; 1970 – 1980 yıllarının ünlü davalarının dirayetli ve Semiha’nın büyük destekçisi, dostu, avukatı olarak Berksoy Opera Vakfı’nın kuruluşunu gerçekleştirmiştir.

Misyonumuz

Semiha Berksoy’un eserlerinin korunması ve tanıtımının devam etmesi, Günümüzde Sn.Berksoy’un Dünyanın en önemli sanat merkezleri ve müzelerde sergiler, performanslarının koordinasyonu ve arşivlenmesi, Bu çalışmaların ülkemizde tanıtım ve izleyiciyle buluşmasını sağlamak, Sanatçının Opera yaşamı, Yüksek dramatik ses performanslarının yayılarak genç sanatçılar için yararlı kaynak oluşturması, Sanat yaşamımızda böyle nadir rastlanır ve çok yönlü İKON bir sanatçının yeni kuşaklara her boyutta buluşması, Berksoy Sanat Akademisi’nın misyonunu oluşturmaktadır.

Vizyonumuz

Berksoy Sanat Akademisinın projeleri; Semiha Berksoy muzesı, sanat kultur merkezi, sanat akademisi ve kutuphanesinden olusmaktadır. Semiha berksoy muze konsepti içinde Opera, Tiyatro, Resim sanatdallarının ulusal ve uluslararası temsil edilecegi bir sanat kultur merkezi olusturulacaktır. Buna baglı olarak ulkemizde eksikliği fazlasıyla duyulan kapsamlı bır sanat kutuphanesı de gerceklestırılecektır.