HALUK ONAT AKBULUT’TAN GİTAR KONSERİ

HalukOnatFrontPageSemiha Berksoy Opera Vakfı  bir klasik gitar konseri ile ‘Bahara Merhaba’ diyor. Haluk Onat Akbulut 15 Mayıs 2015 Cuma günü saat 19:00’da Zorlu Center Şehir Sahnesi Meydan Fuaye’de klasik gitar konseri verecek. Bilkent Üniversitesi’nde başladığı gitar eğitimini Almanya’da sürdürdükten sonra çalışmalarına devam eden Haluk Onat Akbulut, 1998 yılında Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın açtığı ‘Genç Yetenekler Yarışması’nda gitar dalında birinci oldu. Sanatçı, Dale Khavanagh , Thomas Müller Pering, Hubert Kappel, Alfonso Moreno, Tilman Hoppstock, Jorge Caballero, Anielo Desidero, Tadashi Sasaki, Manuel Baruecco, Pepe Romero ,Alirio Diaz ve David Russell ile workshop çalışmalarına katıldı, Türkiye’de ve Almanya’da konserler verdi.

Haluk Onat Akbulut, ücretsiz konserinde BachBrouwerScarlattiSorCardoso, Mendelssohn,Albeniz,  Tarrega ve Dyens’in eserlerini seslendirecek.

Zeliha BERKSOY – 2015 Afife Muhsin ERTUĞRUL Özel Ödülü’ne Laik görüldü.

afife3

Bu yıl 19’uncusu verilen “Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri” sahiplerini buldu. Yılın oyunu ‘Bir Yaz Gecesi’ seçilirken, gecenin mesajı, sanatçı Zeliha Berksoy’dan geldiAfife ödülleri sahiplerini buldu: Burjuva değil sanatçı sınıfıyız

Magazin – 29 Nisan 2015
HABER MERKEZİ- 9’uncu Afife Tiyatro Ödülleri Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Bir ‘Afife klasiği’ olarak Korhan Abay’ın sunduğu törende önce, her sene olduğu gibi, son bir yılda kaybettiğimiz tiyatro sanatçıları anıldı. ‘Afife Tiyatro Ödülleri’nin yaratıcısı Haldun Dormen ”Bir sürü eleştiriye rağmen çok yol katetmişiz”diyerek başladığı konuşmasına “İstanbul Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Erhan Yazıcıoğlu’nun ‘100 yılda bize ödül vermediler’ sitemine yanıt niteliğindeki ‘Şehir Tiyatroları için, “İyi ki varsınız. İyi ki hep vardınız. İyi ki hep olacaksınız” sözleriyle noktaladı.

‘Afife’ Şehir Tiyatrolar’ına gitti
Şehir Tiyatroları yapımı ‘Bir Yaz Gecesi Rüyası’nın ‘En Başarılı Prodüksiyon’ seçildiği gecede, aşkı ve yalnızlaşan insanı bir antidepresan deneyi ile sorgulayan ‘Tesir’ adlı oyunda rol alan Aslı Yılmaz ‘En Başarılı Kadın Oyuncu’ ilan edilirken DOT’un umutlu bir aşk öyküsü anlattığı oyunu ‘İki Kişilik Yaz’dan Tuğrul Tülek ‘En Başarılı Erkek Oyuncu’ seçildi. Tülek ödülünü alırken “Biz bu ülkede nükleer santral istemiyoruz” dedi. Yılın En Başarılı Yardımcı Erkek Oyuncusu ödülü ise iki hafta önce hayatını kaybeden, ‘Bir Yaz Gecesi Rüyası’nda rol alan, yılların sinema ve tiyatro oyuncusu Yavuz Şeker’e gitti.

Sanatçı tanımını anlattı

 

afife2

Önceden ilan edildiği üzere Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü’nü alan Prof. Dr. Zeliha Berksoy da “Hoca, sert şehir efsanesi, ben değilim, sanat zor” dedi. Son günlerde sanattın tüm dallarında olduğu gibi tiyatronunda üzerindeki baskılara değinen Berksoy, Biz tiyatrocu milleti diye bir şey var. Ne burjuvayız ne küçük burjuvayız ne de aristokratız, biz tiyatrocu sanatçı sınıfıyız. Bizim sınıfımız sanatçı sınıfıdır.” dedi. Muhsin Ertuğrul Ödülünü alan Şahika Tekand ise ödülünü aldıktan sonra ‘Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganıyla konukları selamladı.

‘Nükleere hayır diyoruz’

Tuğrul Tülek ‘İki Gecelik Yaz’ oyunundaki performansıyla tiyatro dalında yılın en iyi erkek oyuncu ödülü aldı. Tülek biz ‘sanatçılar nükleer santrallere karşıyız’ dedi. Geçtiğimiz yıl en iyi kadın oyuncu ödülünü alan Zerrin Tekindor bu kez ödül vermek için sahneye çıktı.

Tiyatro ve sinema dünyasının ünlü isimlerinin ilgi gösterdiği gecede ödül alan isimler şöyle:
“Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu” ödülü:
Aslı Yılmaz (Tesir)
“Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu” ödülü:
Tuğrul Tülek (İki Kişilik Yaz)
“Yılın En Başarılı Prodüksiyonu” ödülü:
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları (Bir Yaz Gecesi Rüyası)
“Yılın En Başarılı Yönetmeni” ödülü:
Alexander Popovski (İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz)
“Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu” ödülü: Tomris İncer (Kral (Soytarım) Lear)
“Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu” ödülü: Yavuz Şeker (Bir Yaz Gecesi Rüyası)
“Yılın En Başarılı Işık
Tasarımı” ödülü: Yakup Çartık (Hamlet Makinesi)
“Yılın En Başarılı
Sahne Müziği” ödülü:
Orhan Enes Kuzu (Paşa Paşa Tiyatro Yahut Ahmet Vefik Paşa)

AFİFE4

 

Haber Kaynağı