2018 Semiha Berksoy Vakfı Opera Ödülleri verildi

Semiha Berksoy Opera Vakfı tarafından, her yıl ulusal operamızın başlangıcı olarak sayılan “Özsoy”un ilk temsilinin yıldönümünde yapılan, Opera Ödülleri’nin de sahibini bulduğu gece 19 Haziran akşamı Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası’nda gerçekleştirildi.

9’uncusu düzenlenen Opera Ödülleri’nde “Semiha Berksoy Özel Ödülü”, “20 yıldır opera dünyasına kazandırdığı yıldızlar”dan dolayı Siemens Opera Yarışması’na verildi.

Yarışmada “Ferhat Onat Onur Ödülü” ise soprano Çiğdem Soyarslan’ın oldu. Ödülü vermek için sahneye çıkan Semiha Berksoy Opera Vakfı Başkanı Zeliha Berksoy, hakkını Prof. Dr. İlber Ortaylı’ya vermek isteyince Ortaylı sahneye çıktı. Ortaylı yaptığı konuşmada, “Bunu takdim ederken kendisine hem saygılarımı sunuyorum hem de bir kuşağın teşekkürlerini sunuyorum. Çünkü sizin arkanızda ilk Cumhuriyet operacıları gibi Atatürk’ün desteği yok maalesef. Siz oradan aldığınız mirasla kendiniz kapıları kırıyorsunuz, gidiyorsunuz. Sizin önünüzde hiçbir şey duramaz. Onu da söyleyeyim” ifadelerini kullandı.

Soyarslan ise “Benim için Türkiye’de aldığım alkıştan daha değerlisi yok. Sizin takdirinizden daha değerlisi de yok” derken babasına, hocalarından Nursel Öncül ve 2013 yılında yaşamını yitiren Miray Akalp’e teşekkür etti.

“Mustafa İktu Onur Ödülü”nü ise bariton Gökhan Koç kazandı. Koç’a ödülünü Mustafa İktu’nun kızı Aslı İktu sundu. Koç, konuşmasında vakfa, opera sanatına verdiği katkılardan dolayı teşekkür etti.

2018 Opera Ödülleri’nde “ Semiha Berksoy Onur Ödülü”nü İlker Arcayürek, “Sevda Aydan Onur Ödülü”nü Damla Burcu Sayın, “Ayhan Baran Onur Ödülü”nü ise Zafer Erdaş kazandı.

2017-2018 Sanat Sezonu Kurumsal Vakıf Başarı Ödülleri’nde “En İyi Kadın Opera Sanatçısı” Bengi İspir Özdülger, “En İyi Erkek Opera Sanatçısı” Kevork Tavityan, “En İyi Genç Kuşak Opera Sanatçısı” Ezgi Karakaya seçildi.

Denizbank Özel Ödülü’nün sahibi ise Murat Katoğlu oldu.

Vakıf Başarı ve Saygı Ödülleri ise Sabahat Tekebaş, Seyit Ahmet Yıldız ve Oya Tekin Atay’ın oldu.

Gece, ödül kazanan isimlerin verdiği konserle sona erdi.

Basında gecenin haberleri:
http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/kultur-sanat/1003488/Opera_Odulleri_ne_gorkemli_gece.html
https://odatv.com/semiha-berksoy-odulleri-verildi-2106161200.html